Hm, hm 124. O zarytých puritánoch v parlamente

28. apríla 2023, olitat, Nezaradené

Prečo by sme nezničili aj to málo, čo tu ešte funguje? Zrúcajme úplne všetko! Nech nezostane kameň na kameni! Veď na búranie stačí jeden idiot s veľkým kladivom či baranidlom. Alebo s počítačom, zdravým ukazovákom a tlačiarňou. Demolácia je rýchla a definitívna. O to dlhšie však trvá čosi nanovo vymyslieť, naplánovať a postaviť…

Vyzerá to tak, že pre podaktorých poslancov parlamentu sa z ich spoluúčasti na riadení štátu stal celkom lukratívny kšeft. Taký obyčajný, primitívne slovenský. Vravíme tomu: nerobiť, ale zarobiť. Zatiaľ čo väčšina obyvateľov zápasí s elementárnymi sociálnymi problémami, istá skupina „vyvolených“ na nich parazituje ako kedysi dávno v časoch nevoľníckej poroby. A ešte nemajú tej hanby, aby do sveta nevykrikovali, že konajú pre blaho ľudu! Pri podobných vyhláseniach sa mi obracia žalúdok a krúti mi črevá. V ostatnom čase ma najviac zaujali hlavne tri návrhy na úpravy platných zákonov, pochádzajúce od trojhlavého draka zanietených fanatikov, ktorí sa stoj čo stoj pokúšajú uvrhnúť Slovensko späť do temnej doby spred stoviek rokov. Bez ohľadu na civilizačný, kultúrny, vývojový a vedecko-technický posun vpred, za ktorý bojovali celé generácie našich prarodičov. A ja ako rodený drobný špekulant som si musela položiť odvekú otázku: PREČO konajú, ako konajú, aká je ich skutočná motivácia? Uvedomujú si vôbec možný dosah svojho vyčíňania? Alebo sú jednoducho len hlúpi, bezohľadní a vrcholne cynickí?

Za prvú hriešnicu až nemravného figliarstva považujem neslávne slávnu pani A.Z., ktorá s neomylnou šesťmesačnou pravidelnosťou predkladá v podstate rovnaký pozmeňujúci návrh zákona ohľadne umelého prerušenia tehotenstva. A ešte sa pritom tvári, že tým pomáha ženám! Ale ktorým, prosím pekne, a ako? Obštrukciami, nezmyselným predlžovaním čakacích lehôt a citovým vydieraním? A čo tým chce asi tak dosiahnuť? Opätovné rozhojnenie pokútnych interupcií „po známosti“ alebo za „obálkové platby“ z rúčky do bieleho vrecka, či rovno potratovú turistiku do okolitých štátov? Našťastie, ja sama som nikdy nebola postavená pred dilemu: ponechať si alebo vzdať sa, ale od mnohých žien s touto nedobrou skúsenosťou viem, že každá z nich bola svojou ošetrujúcou lekárkou dopodrobna oboznámená so všetkými detailami a možnými rizikami, ktoré z takého zákroku vyplývajú. A taktiež sa ani jedna z nich nerozhodovala unáhlene, ale so zohľadnením všetkých subjektívnych i objektívnych faktorov, čo ju k takému konečnému riešeniu priviedli. Pri dospelej žene som rovnako nezaznamenala nijakú ľahkovážnosť – naopak, nestretla som sa so žiadnou, ktorá by si tú nedobrú spomienku neniesla na duši a svedomí až do smrti. Som presvedčená o tom, že súčasná legislatíva plne rešpektuje právo ženy v určitom čase zodpovedne rozhodnúť o svojom budúcom osude a nijaká veľkomožná pani A.Z. jej do toho nemá čo kafrať! A keby jej naozaj tak véééľmi túžila pomôcť, predložila by návrh na schválenie tabletky „deň po“.

I zároveň mi napadlo: nie je v tom onakvejší háčik? Tá polročná tvrdošijná pravidelnosť mi totiž čosi pripomenula. V šuplíčku čierneho humoru mám odložený jeden obľúbený žart: „Vieš, akú má výhodu demencia? Stačí ti poznať jediný vtip, ktorý môžeš hovoriť stále dookola a pacient sa na ňom zakaždým zasmeje.“ Nepostupuje veľavážená pani A.Z. rovnako? Ustavične melie to isté a nikdy ju to neunaví. Ju nie, zato nás. V čase, keď sa zo všetkých strán do poslaneckých lavíc hrnú desiatky aktuálnejších návrhov, sa za každú cenu potrebuje zviditeľniť. Hoci aj dementne sa opakujúcim tým istým nepodareným vtipom…

Druhou hlavou nebezpečného draka, ktorú by som veľmi rada zoťala, je bezprecedentne spiatočnícky návrh zákona istého R.V., ktorý požaduje striktné oklieštenie sexuálnej výchovy, podľa ktorého by škola mala naše deti vzdelávať v zhode s ich náboženským a filozofickým presvedčením. Huch, ďalší lapsus z dielne puritánskeho fanatika! To tu už predsa kedysi dávno tiež bolo a jednoznačne sa to neosvedčilo! Pekných pár desaťročí nazad sa aj fyzika, biológia či výučba darwinizmu ocitli pred veľkou porotou, aby napokon víťazoslávne prevalcovali všetkých obmedzených hlupákov. A sexuálna výchova? Nie každý rodič si trúfa na objasňovanie háklivých intímnych otázok svojich ratolestí. Nie je preto lepšie, ak sa toho ujmú vyškolení odborníci? Naša prirodzená telesnosť predsa nemá byť prečo utajované tabu… Ja by som naopak základy sexuálnej výchovy posunula do nižších ročníkov, než je dnes. Samozrejme, s prihliadnutím na vek detí a ich rozumové schopnosti vnímania života. Kam by viedla predpotopná nevedomosť? Zas len k nežiaducim tehotenstvám, šíreniu pohlavných chorôb a neznášanlivosti k minoritným skupinám obyvateľov inej orientácie? Veru, veru, a znovu sme pri tom známom: to tu už všetko bolo!

Čerešničkou na torte však je tretia hlava draka, o ktorej zo srdca dúfam, že ju ani nebude potrebné stínať, pretože odpadne aj sama. Vážený pán poslanec M.Č. podal návrh na obmedzenie vysielania pornografie, podľa ktorého by si dospelí mali podať písomnú žiadosť s úradným osvedčením. Čo sa už len dá povedať na margo takejto infantilnej požiadavky? Vari iba to známe stručné: bez komentára!

Nuž, vážení poslanci Záborská, Vašečka, Čepček a spol., naozaj netuším, o čo vám ide. Za každú cenu potrebujete zahltiť parlament svojimi tmárskymi návrhmi či vydláždiť si cestu do raja? V časoch, keď aj rímsko-katolícka cirkev pomaličky skladá klapky z očí a povoľuje uzdu osvieteneckým pokrokovým ideám, chcete svojich voličov uvrhnúť späť do doby temna? To sa vaše kockaté hlavy nezmôžu na nič zmysluplnejšie? Alebo je to len úbohý pokus o násilný prienik do nadpozemských posmrtných výšin v zmysle: „Blahoslavení chudobní v duchu, lebo ich je kráľovstvo nebeské…“?!